Lineļļas beice, kas nokrāso un aizsargā koku
Par kokmateriālu aizsardzību ir daudz rakstīts un diskutēts. Tirdzniecībā pieejami neskaitāmi sintētiskie koksnes aizsardzības līdzekļi. Tomēr, izvēloties aizsardzības līdzekli savai guļbūvei, sētai vai kam citam, laika gaitā cilvēki arvien vairāk uzmanību sāk pievērst tam, lai izvēlētais līdzeklis būtu dabiskas izcelsmes, kas nenodara postījumu apkārtējai videi, cilvēku veselībai un pašai guļbūvei. Iespējams, kādreiz pastāvējušais mīts par to, ka dabiskas izcelsmes līdzeklis nespēj būt pietiekami efektīvs arī aizsardzības jomā, ir lauzts, tirdzniecībā atkārtoti parādoties lineļļas koka krāsām, kas ar sintētiskajām krāsām var mēroties spēkiem arī koka aizsardzības jomā.
Mūsdienās dabīgas krāsas kokam efektīvi sagatavo jaudīgas un modernas krāsu maisīšanas iekārtas. Krāsu sastāvā ietilpst augsti spiesta lineļļa, koka darva un balzāmterpentīns. Par palīgu un saistvielu darvai tiek izmantota lineļļa, kuras molekulas ir piemērotas koka piesūcināšanai, bet bazlāmterpentīns kalpo par dabīgu šķaidītāju, kas paātrina krāsas žūšanas laiku. Lai panāktu plašāku toņu gammu, krāsas sastāvā var tiek pievienots arī dabīgas izcelsmes minerālpigments. Tai lineļļas-darvas krāsai, kuras sastāvā nav pigments, raksturīgi ir izteikti dabīgi toņi no zeltaini brūnam līdz tumši brūnam, savukārt pigmentētās krāsas ir ar daudz plašāku toņu gammu, ietverot šokolādes brūnus, oranžus un pat zaļganus toņus.
Sausu guļbūves vai apdares dēļu āra darbu krāsošanu ar lineļļas-koka darvas krāsām jāveic siltos un sausos apstākļos, papildus šķaidot krāsu pirmajā reizē ar terpentīnu. Pirms krāsošanas, krāsu, regulāri maisot, ieteicams sildīt uz elektriskās vai gāzes plītiņas – tad krāsa kļūst šķidrāka un tā dziļāk iesūksies kokā. Krāsu apmaisīt sildīšanas laikā ir īpaši nozīmīgi, ja tās sastāvā jau iepriekš bijis pievienots minerālpigments. Pigments ir smagākā frakcija krāsas sastāvā, kurš salīdzinoši ātri nogrimst lineļļas-darvas maisījumā. Otro krāsošanu veic pēc 3-7 dienām, atkarībā no laika apstākļiem un krāsas iesūkšanās ātruma. Otro reizi nav vēlams pārspīlēt ar krāsas daudzumu, īpaši gludi ēvelētam apdares dēlim, pretējā gadījumā, pāri palikusī krāsa, karstas saules staru apspīdēta, var neiesūkties kokā un sakaltusi palikt uz koka virsmas. Nepigmentētos produktus trešo reizi vēlams lietot plānā kārtā pēc 1-2 gada. Pigmentētos pēc 3-5 gadiem.
Pirms uzsākt guļbūves krāsošanu ar lineļļas-darvas krāsām, svarīgi ir pārliecināties, ka krāsojamā virsma ir pietiekami sausa, lai tajā varētu veiksmīgi iestrādāt krāsu. Optimālākais koksnes mitrums būtu līdz 20%. Pavasarī montētu guļbūvi, kurā tikuši izmantoti ziemā cirsti un mizoti mitri koki, sākotnēji iesaku apstrādāt ar antibakteriālu grunti. Uz ūdens bāzēta grunts ar antibakteriālam piedevām labi iesūcas koksnē un neitralizē to no UV starojuma, kā arī aktīvām mikroorganiskām vielām, kas veicina trupes sēnītes un pelējuma veidošanos. Pēc gada guļbūves baļķi ir pietiekami izšuvuši, lai tos apstrādātu ar lineļļas-darvas krāsām.
Jāielāgo, ka koku, kas atrodas ārā, nedrīkst apstrādāt ar tīru lineļļu. Lineļļa, kurai nav pievienoti citi komponenti, ne tikai neaizsargā koksni no mikroorganismiem, bet gluži, pretēji – nodara vēl lielāku kaitējumu kokam. Svaigā lineļļā var būt dažādi mikroorganismi, turklāt mitrajos apstākļos veidojās pateicīga vide, kur attīstīties pelējumam un trupes sēnītei. Šādos gadījumos iesaku koka māju mazgāt ar hlora šķidrumu (vizuāli attīra un papildus dezinficē koku) vai dzeramās sodas šķidrumu. Siltā laikā tā nedēļas laikā apžūs un būs gatava krāsošanai ar lineļļas un koka darvas krāsu, skaidro Artūrs Pauļukevičs.
Kāpēc izvēlēties EKOTEP lineļļas krāsas koka mājas fasādes krāsošanai
Pielietojums: Āra darbu guļbūvju sienu, apdares dēļu, žogu, loga rāmju, dārza mēbeļu un citu koka virsmu apstrādei. Dabīgs koka aizsardzības lineļļas-koka darvas produkts, ātri žūst, dziļi iesūcās koka un veido aizsargkārtu. Apstrādātā virsma iegūst dabīgi caurspīdīgi brūnu toni, produkts izceļ koka struktūru. Koka darva uzlabo koka konservēšanas īpašības, neļaujot attīstīties koksnes noārošām sēnītēm un koksnes trupei.
Lietošanas instrukcija: Kokam jābūt sausam un tīram, bez skaidām un putekļiem. Iepakojumu rūpīgi sakratīt. Eļļu uzklāj uz koka ar otu divas reizes sausos apstākļos pie pozitīvas gaisa temperatūras. Atkārtoti koku eļļo plānā kārtā, ne ātrāk, kā pēc 2 dienām. Eļļotā virsma, atkarībā no gaisa temperatūras, žūst 2-3 diennaktis. Gludām un blīvām (ozols, osis u.c.) kokmateriāla virsmām pēc otrās eļļošanas reizes noslaucīt lieko lineļļu-koka darvu, kas nav iesūkusies koksnē. Trešo reizi koku eļļot plānā kārtā pēc gada.
Uzmanību! Eļļotās koksnes tonis atkarīgs no koksnes ēvelēšanas vai slīpēšanas pakāpes un eļļas iesūkšanas daudzuma koksnē. Raupjāka un/vai vairāk uzsūcoša koksnes virsma būs tumšāka pēc produkta uzklāšanas. Pirmās dienas pēc eļļas uzklāšanas koka virsma būs tumšāka.
Ieteicams: Pēc guļbūves konstrukcijas montāžas, apstrādāt baļķus un citus kokmaterialus ar antibakteriālo grunti PRG30. Grunts nodrošina aizsardzību pret koksnes sēnīti un trupi.Eļļot guļbūves baļļus, kad tie ir izžuvuši un apkaltuši (zem 20% mitruma). Pirmajā eļļošanas reizē eļļu atšķaidīt ar 20% sveķu terpentīnu . Pirms lietošanas eļļu sasildīt līdz 40-60°C. Silta lineļļa-koka darva ar atšķaidīta ar terpentīnu dziļāk iesūcās koksnē.
Patēriņš: 5-12m2/Ltr. Atkarīgs no koksnes veida. Sauss guļbaļķis patērēs vairāk, gluda un blīva kokmateriāla virsma patērēs mazāk lineļļu-koka darvu. Katru nākamo eļļošanas reizi eļļas patēriņš samazināsies.
Sastāvs: Auksti spiesta linsēklu eļļa, koka darva, dabīgs šķīdinātājs un saistvielas.
Uzglabāšana: Ekotep iepakojumu glabāt tumšā un vēsā telpā.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.